Pokud ještě nemáte zahradní gril, je nejvyšší čas jej pořídit. Bez grilu mít luxusní steak nebudete. Jenže samo se to neudělá. Takže jedna, dva, tři, začínáme!
Dobrý steak si můžete udělat na elektrickém grilu, který ocení zejména lidé, kteří chtějí grilovat na balkóně. Výhodou je snadná přenosnost, nevýhodou pak nutnost napájení. Pro přípravu steaků slouží žebrovaná plocha.
V posledních letech se těší velké oblíbenosti zejména plynové grily. Hodí se na zahradu, ale i na balkón či terasu. Navíc se rychle rozpálí, takže na svůj steak nemusíte čekat příliš dlouho.
Jestliže toužíte po mase s kouřovým aroma, pak zvolte klasický gril na dřevěné uhlí. Tyto grily navodí atmosféru klasického táborového ohně, ale nehodí se na terasy a balkóny.
Než si vychutnáte lahodný steak s přáteli a rodinou, musíte připravit gril. Je potřeba jej očistit a před přípravou steaku pořádně rozpálit, ideálně na teplotu 210 °C. Maso nepokládejte na studený rošt, protože by z něho vytekla šťáva, a to přeci nechcete.
Pokud už máte zahradní gril a chystáte se ugrilovat ten nejlepší steak, co jste kdy jedli, pak je potřeba začít výběrem masa. V tomto případě platí, že šetřit se rozhodně nevyplatí. Základem skvělého steaku je kvalitní maso.
Jestliže máte v okolí řeznictví, je vždy lepší zajít maso koupit tam. Je pravda, že koupit steak na gril je docela věda. Ne každý kus hovězího se na grilování hodí. Nejlepší variantou je skutečně řezník, ideálně takový, ke kterému chodíte pravidelně nakupovat a poradí vám podle toho, co se zrovna chystáte kuchtit. Pokud takového máte, gratulujeme! Částečně máte vyhráno.
Na pravý steak se hodí pouze hovězí maso, žádné jiné. Je také důležité, aby prošlo dostatečným procesem zrání, tedy alespoň deset dní po porážce. V této době maso křehne a získává výraznější chuť. Když jej koupíte dříve a nebude dostatečně uzrálé, na steaku si příliš nepochutnáte. Obecně ale platí, čím déle maso zraje, tím lépe. Klidně i několik týdnů.
Realita je však často zcela jiná. Někteří výrobci se snaží proces urychlit a maso co nejrychleji prodat. Zákazníci si pak koupí maso, které je nekvalitní, tuhé a vysušené. Nejvhodnější maso na steak je ze svíčkové nebo z roštěnce, ale dobrá může být i kýta.
Dalším významným ukazatelem je barva masa. Možná si říkáte, že světle červené bude to nejlepší, ale opak je pravdou. Dejte přednost uzrálému a odleželému masu, které vyniká tmavším odstínem a má lehce nahnědlou barvu. Takové masíčko se bude rozpadat na talíři.
Stejně jako na barvě masa záleží i na jeho výšce. Nízký steak velmi rychle propečete. Vybírejte maso, které je dostatečně vysoké a také rovnoměrné po všech stranách. Dejte přednost plátkům, které mají alespoň 3 centimetry a více.
Máme pro vás tipy na grilování steaku. Jakmile máte koupené to nejlepší maso, je čas se pustit do samotné pochoutky:
Nejlepší a nejpřesnější způsob, jak zjistit teplotu masa, je pomocí masového teploměru. Tato grilovací pomůcka se vám bude při přípravě chutného steaku zcela jistě hodit.
Na závěr můžete maso ochutit bylinkami, solí a pepřem podle chuti. Podávejte asi po deseti minutách, aby se šťávy uvnitř masa hezky rozložily. A pokud hledáte tipy na grilování, nechte se inspirovat na našem webu. Zvládnete pohostit celou rodinu i přátele. A pak už jedna, dva, tři a můžete podávat na stůl lahůdku, na kterou nikdo nezapomene. Tak hodně štěstí!