Průvodce péčí o rostliny a zahradu v zimě: Co je důležité a co počká do jara?

3. ledna 2024 ∙ 5 min čtení

Abyste si na jaře a v létě užili krásnou a rozkvetlou zahradu, a třeba i vypěstovali vlastní zeleninu, základy je třeba položit již v zimě. Jak na to?

 

Pohled z okna na zahradu pokrytou sněhem je takřka idylický. Jenže výzvy jsou pouze schované pod sněhovou pokrývkou, a častěji než ladovská zima vládne zahradě bláto.

Jakým výzvám čelí zahrada a rostliny v zimě?

Když nepodceníte zimu, vybudujete správný základ pro zdravou a krásnou zahradu po celou sezonu. Nemusíte se však bát, že byste nestíhali, zahrada vyžaduje v nejchladnějším období roku jen minimum pozornosti, ta se však mnohonásobně vrátí.

1. Ochrana před mrazem

Stromy, keře a trvalky si s nízkými teplotami zpravidla poradí samy. Pokud je nad nulou, stálezelené rostliny 1× za 2 týdny zalijte. Více péče pak budou potřebovat rostliny v květináčích, jejich kořeny totiž nejsou chráněné většími vrstvami zeminy.

  • Květináče postavte ke stěnám domu, ideálně pod střechu.
  • Jako izolant mezi zemí a květináčem můžete použít polystyrenové desky.
  • V případě tuhých mrazů lze zakrýt rostliny tkaninou.

2. Hrabání listí

Vrstva listí slouží jako skvělá ochrana záhonků. Aby listí neodvál vítr, můžete ho zatěžkat vrstvou kompostu. Na trávník však listí nepatří, hromadila by se v něm vlhkost a tráva by mohla začít zahnívat – nezapomínejte proto spadané listí pravidelně hrabat.

3. Rytí zahrady

Začátek a konec zimy – tedy období, kdy není půda jako kus ledu – je skvělým časem na dohánění restů. Vezměte si proto k ruce nářadí a zryjte záhonky, které jste nestihli na podzim.

Kdy se pustit do výsadby zeleniny

Ještě než udeří zima, můžete zasít mrazuvzdorné odrůdy mrkve, petržele, cibule, česneku, košťálovin nebo špičaté zelí.

S další výsadbou počkejte na začátek jara:

  • únor – salát, celer, paprika, brokolice;
  • březen – mrkev, ředkvičky, petržel, raná listová zelenina;
  • duben – listová zelenina, červená řepa, bylinky.

Jak předpěstovat vlastní sazenice

Zahradnickou maturitou je předpěstování vlastních sazeniček. Do toho se pusťte ideálně v únoru a nejpozději v březnu. K předpěstování je vhodná choulostivější zelenina jako rajčata, papriky, chilli papričky, lilek nebo cuketa.

Aby se sazeničkám dařilo, budou potřebovat dostatek světla, tepla a mírné vlhko. Skvělým místem pro jejich předpěstování je proto okenní parapet. Sazeničky můžete dát do malých květináčů, kelímků od jogurtu, ruliček od toaletního papíru nebo speciálních květináčů, které se posléze samy rozloží v půdě.

Pro vyklíčení semínek je nejvhodnější teplota 22 až 25 °C. Té docílíte tak, že sazeničky překryjete potravinářskou fólií – opatrně však na přílišné hromadění tepla, u některých sazenic můžete tento krok vynechat. Jakmile vyklíčí, fólii odstraňte a teplotu držte přibližně na 18 °C. Hlídejte, aby byl substrát vlhký, dejte si však pozor na přelívání rostlinek, které by tak mohly uhnít.

Až se jaro zeptá, co jste dělali v zimě

Celoroční péče o zahradu se v dlouhodobém horizontu vyplácí. Pokud jste pěstitelé, těšte se na lepší a chutnější úrodu. A jestli máte zahradu především na odpočinek nebo setkávání se s rodinou a přáteli, na jaře budete mít s odzimováním méně práce.

Zimu jde využít také na plánování a reorganizaci. Můžete si nakreslit, která část zahrady bude sloužit pro pěstování a která pro odpočinek. Můžete si připravit seznam květin, které vysadíte na vaši novou skalku. Můžete se zamyslet, kterými rostlinami ozdobíte okolí bazénu... Zkuste se zkrátka zasnít: Jak by vypadala vaše ideální zahrada?

Jaké nářadí budete v zimě na zahradu potřebovat

Při výběru se soustřeďte na kvalitu, nechcete přeci, aby vám rukojeť rýče zůstala v ruce při prvním pokusu vniknou do prochladlé půdy.

Potřebovat budete:

  • Hrábě, lopatu, koště a kolečko na úklid listí a zahrady.
  • Rýč, nůž, motyku a lopatku na úpravu záhonků a péči o zeleninu.
  • Zateplené rukavice, ve kterých vám neumrznou prsty.

Zimu můžete využít také na audit veškerého zahradního nářadí. Podívejte se, co je rozbité a opravte to. Zamyslete se, co vám chybí a potřebné kousky dokupte. 

Nejkrásnější zahrada v sousedství bude ta vaše

Zima na zahradě je časem klidu i příprav. Velká část rostlin v zimě spí, i tak však potřebují trochu péče. Vaším úkolem je zabezpečit je proti mrazu a naplánovat jarní výsadbu. Když věnujete v zimě zahradě byť jen minimum času, už na jaře se můžete těšit na ohromující výsledky.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit