Péče o zahradní rostliny nejen v zimě: Jak je ochránit před mrazem?

10. dubna 2023 ∙ 5 min čtení

Rostliny ohrožuje mráz nejen v zimě, ale i v předjaří. Jak je nejlépe chránit, aby zimu přežily bez úhony a mohly vám dělat radost, až zase přijde jejich čas?

S ochranou proti mrazu pomohou teplotní zóny

Věděli jste, že u nás existují pěstební teplotní zóny a kód zimní ochrany? Tyto informace vám napoví, jak kterou rostlinu chránit v zimě a zda se hodí do míst, v kterých žijete. Evropský kontinent je členěn do zón podle průměrných minimálních ročních teplot.

Většina našeho území spadá do oblasti s číslem 6. To znamená, že minimální teplotní rozmezí je stanoveno na -23 °C až -18 °C. Některé horské oblasti ale mají dokonce číslo 4, což znamená, že je tam ještě nižší teplota. Například Praha a okolí je naopak řazeno pod číslo 7, takže teplota tu bývá vyšší.

Kódy pro zimní ochranu

Více vám napoví i takzvaný kód zimní ochrany. Kódy se značí: O, A, B, C, D a X

-       Kód O znamená, že rostlina ochranu na zimu nepotřebuje.

-       Kód A: je vhodná ochrana z kůrové mulče.

-       Kód B: ochrana z kůrové mulče a závětrné místo.

-       Kód C: ochrana z kůrové mulče, závětrné místo a nadzemní části přikrýt netkanou textilií.

-       Kód D: nutné zasypat silnou vrstvou mulče a zajistit proti přílišnému promáčení.

-       Kód X znamená, že není možné rostlinu nechat zimovat ve venkovních prostorech.

Kde kódy zjistíte? Buď jsou uvedené přímo u popisku rostliny, když ji kupujete, nebo se zeptejte prodejce (zahradnictví, hobby market). Měl by vám být schopný odpovědět, zda je rostlina mrazuvzdorná, případně do kolika stupňů pod nulou dokáže bez újmy přežít.

Které rostliny jsou náchylné na mráz?

Před mrazem musíme chránit především kvetoucí jahody, ale i mladé sazeničky salátu, brambor, rajčat, okurek či na podzim zasazený česnek, který již vykukuje za záhonu. Pamatujte i na rododendrony, dřevité pivoňky, magnólii či stálezelené keře a mladé stromky. Nejohroženější jsou mladé rostliny, které jste sázeli dříve než před třemi lety. Pokud stále panují mrazy, odložte i prořezávání ovocných stromů a keřů na teplejší počasí.

Ochrana stromů před mrazem

Pokud jste na podzim zasadili mladé stromky, vyplatí se je první zimy chránit. Postačí jejich kmínky obalit rohožemi například ze slámy, kokosu, nebo bílou netkanou textilií. V některých zahradách také můžete vidět natřené kmeny stromů bílou barvou. Jedná se o 20% vápenaté mléko. Stromy se natírají proto, že bílá barva brání přehřívání a snižuje riziko poškození při následném poklesu teplot. Pomůže i surový kompost, který nahrnete ke kořenům a zabrání tak promrzání půdy.

Jak ochránit před jarním mrazem rostliny na záhonech?

Už jste zasadili a najednou hlásí mrazy? Zkuste záhony přikrýt netkanou textilií, která je prodyšná a nehrozí pod ní vznik plísní. Můžete ochránit i jednotlivé rostlinky. Někteří zahrádkáři doporučují menší rostliny zakrýt uříznutými půlkami PET lahví, zavařovacími sklenicemi. Větším rostlinám pak vytvoříte obal z netkané textilie a pokud jsou náchylnější na mrazy, můžete je ještě seshora zasypat mulčovací kůrou, nebo třeba chvojím. Pokud máte na zahradě stromy, můžete využít i spadané listí, které k rostlinám nahrnete.

Jak ochránit kvetoucí rostliny před mrazem

Hlásí mrazy, ale stromy už nasadily na květy? Mrazy ohrožují především úrodu ovocných stromů. Citlivé na mráz jsou meruňky, nektarinky, broskve, slivoně. Mráz je může ohrozit ve stádiu poupat i rozvitých květů. Naopak mezi odolnější druhy ovocných stromů (v závislosti na konkrétní odrůdě), patří jabloně a třešně. Jak tedy rozkvetlé stromy chránit před mrazem?

-       Odpařování vody. Už naši předci znali docela jednoduchý způsob, jak rostliny před mrazem uchránit. Kolem stromků rozestavěli nádoby s vodou. Jejich odpařováním se vytváří mlha, která nedovolí mrazu, aby ke stromkům pronikl. Tato metoda ale funguje jen u mrazů do zhruba -2 °C.

-       Dýmování. Lze provádět jen tam, kde je dovoleno rozdělávání ohňů a kde nebudete dýmem příliš obtěžovat ostatní. Pod stromem zapálíte hromádku navlhčeného klestí. Dým vytvoří ochranný val proti mrazu. Pamatujte na to, že jarní mrazíky nejvíc udeří v brzkých ranních hodinách, kdy teplota klesá nejníž. Obvykle je to kolem 4. a 5. hodiny ranní.

-       Speciální postřiky. Dříve se stromy stříkaly vodou, dnes jsou k dostání i speciální postřiky určené pro ochranu proti mrazu. Je důležité dodržet způsob aplikace. Zvolte postřikovač s tryskou, která vytváří jemnou mlhu. Jinak by voda ze stromů a květů stékala.

Nejhorší jsou holomrazy

Pokud napadne sníh, je to přirozená ochrana před zničujícím mrazem. Pro rostliny jsou nebezpečné dlouhotrvající holomrazy, nebo časté střídání oblev a velkých mrazů.

Chcete mít radost ze zahrady celý rok? Pak myslete na to, že jako my na zimu oblékáme teplé kabáty, i ona potřebuje něco na sebe.



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit