I když je venku sychravo a zima, nemusíte se vzdát své krásné zahrady. Přenést si ji můžete do interiéru v podobě zahrady zimní. A existuje hned několik způsobů, jak si svou zimní zahradu vyzdobit a vdechnout jí život. Pojďme se podívat, jak si svou oázu klidu vyšperkovat!
Zimní zahrada může být kouzelným místem k odpočinku. Stačí ji správně dekorovat, věnovat péči rostlinám a vdechnout jí tak sváteční atmosféru. Vytvoříte si svůj ráj na zemi, i když počasí venku bude pořádně sychravé.
Zimní zahrada vám přinese kus radosti i do nepříznivých dnů. K jejímu vytvoření budete potřebovat vhodný prostor.
Rostliny do zimní zahrady vybírejte s ohledem na to, jak bude tento prostor vytápěn, odvětráván a také osvětlen. Každému druhu rostliny svědčí jiné podmínky. Jestliže jsou okna zimní zahrady situována na jih, volte spíše světlomilné rostliny, případně zvažte vhodné zastínění. Myslete také na to, že péče o rostliny v zimě může být jiná než během letních měsíců. Právě na teplotu přitom mohou být některé rostliny velmi choulostivé. Budete svou zimní zahradu během chladných dní vytápět? Nebo se spolehnete pouze na teplo získané ze sluníčka? To všechno jsou důležité rozhodovací aspekty.
Doplňte sezónní zahradní dekorace, jako jsou světýlka, mašle a další. Ozdobte jimi i květináče a další části zahrady. V těchto měsících využijte například červenou, zelenou a zlatou barvu, kterými navodíte sváteční atmosféru, podobně jako aromalampy s vůněmi skořice či vanilky. Vaše zimní zahrada tak může být během celého roku pokaždé trochu jiná!
Co by to bylo za útočiště, pokud byste si neměli kam pohodlně sednout či pozvat hosty. Proto věnujte pozornost i výběru nábytku. Pro zimní zahrady a kryté terasy se hodí zahradní nábytek, který je odolný. Dřevěný nábytek by měl být ze speciálně ošetřených a tvrdých dřevin jako teak, eukalyptus nebo akát, které jsou přirozeně lépe odolají vlhku a plísním. Kovový nábytek by měl být z kvalitní oceli či hliníku.
Plastový a ratanový nábytek je rovněž vhodnou volbou, jelikož dobře snáší vlhko. Textilie na polštářích a sedácích by měly být z odolných a snadno omyvatelných materiálů. Stoly a židle je dobré volit s kovovou konstrukcí. Lavičky či lehátka pak mohou být dřevěné s kvalitní povrchovou úpravou. Při výběru nábytku je klíčová jeho odolnost, nízká náchylnost k tvorbě plísní a jednoduchá údržba.
Postarejte se také o pohodlné sezení: deky, polštáře, křesla. Zvolte vhodné materiály, ale i styl.
Máte pocit, že vám v zimní zahradě ještě něco chybí k dotvoření té správné atmosféry? Elektrické krby jsou skvělou volbou pro zútulnění zimních zahrad a krytých teras. Na rozdíl od klasických krbů nepotřebují komín ani přívod plynu či doplňování dřeva. Stačí jejich připojení do elektrické sítě. Přináší příjemné teplo a útulnou atmosféru bez starostí s instalací komína a odvodem spalin.
Při umisťování elektrického krbu do zimní zahrady je potřeba dodržet několik zásad. Krb by neměl být vystaven dešti ani vlhku při otevření venkovních dveří. Důležité je zajistit nehořlavý povrch v okolí krbu, dostatečně dimenzovanou elektrickou přípojku a bezpečné připojení bez rizika úrazu či požáru. Aby se teplo dobře šířilo prostorem, je třeba zajistit volnou cirkulaci vzduchu kolem krbu. Instalací termostatu docílíte automatické regulace teploty.
TIP: Dotvořte dojem skutečného krbu dřevěnými poleny, navodíte iluzi praskajícího ohně. Přidejte svíčky, dekorace či voňavé oleje a dolaďte atmosféru.
Teď už zbývá jen zapálit svíčky, nalít si hrnek dobrého čaje a užít si jedinečnou atmosféru, kterou zimní zahrady mají.