Jsou malé, ale o to více otravné. Přinášíme tipy, jak vyzrát na octomilky

4. listopadu 2024 ∙ 4 min čtení

Octomilky, známé také jako vinné mušky, dokážou v kuchyni nadělat pěknou paseku. Objevují se nejčastěji koncem léta a začátkem podzimu a množí se mrknutím oka. I když jsou neškodné, nikdo je nechce mít na svačině nebo v misce s ovocem. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se zbavit octomilek a udržet je v šachu. Pojďme se na ně podívat.

 

Seznamte se, jsem octomilka otravná

To samozřejmě není její pravé označení, ale všichni moc dobře víme, jak dokážou otrávit život. Tyhle malinké mušky, oficiálně zvané Drosophila, jsou tak posedlé vším kvašeným a sladkým, že by jim mohl závidět i nejzarytější pivař.

Evoluce jim nadělila superschopnost ucítit fermentující ovoce či zeleninu na kilometry daleko, takže se k vám nastěhují rychleji, než napočítáte do tří. Lidem nejsou nebezpečné, neštípou, ani nesají krev, ale zvládnou zamořit domácnost během několika dní.

Dospělá octomilka je schopna naklást stovky vajíček, z kterých se poté líhnou larvy. Celý vývojový cyklus trvá zhruba 8 až 10 dní. Stačí pak třeba odjet na víkend a při návratu vás bude čekat zástup nezvaných hostů.

Když nebudou mít co jíst, nepřiletí

Nejlepší způsob, jak se zbavit octomilek v kuchyni, je nedovolit jim, aby se vůbec objevily. Až budete příště vařit či připravovat něco na zub, myslete na tato jednoduchá doporučení:

  • Nenechávejte nikde položené zbytky jídla a pravidelně vynášejte odpadky.
  • Nemějte v místnostech mísy s ovocem, raději ho skladujte v lednici nebo uzavřených nádobách.
  • Pravidelně čistěte dřez, sítko od dřezu a pracovní desku saponátem.
  • Nenechávejte špinavé nádobí. Hned ho umyjte nebo vložte do myčky.
  • Zavírejte okna a dveře nebo nainstalujte sítě proti hmyzu, abyste zabránili octomilkám v přístupu do domu.
  • Vyhazujte přezrálé ovoce a zeleninu dříve, než na nich octomilky stihnou naklást vajíčka.

Už jsou tady? Nastražte past!

Neuchránili jste ani tak svou domácnost před náletem malých mušek? Nevadí. Pojďme jim vyhlásit válku. Uvažujete nad tím, co na ně použít a co na octomilky pomáhá? Vyzkoušejte tyto přírodní lapače a repelenty, případně můžete zkusit octomilky vyhubit i chemickými přípravky, jako jsou různé spreje, které seženete v drogerii.

  • Vyrobte si past na octomilky z jablečného octa. Nalijte ho do misky, přidejte pár kapek saponátu. Octomilky ocet přiláká, ale uvíznou v něm.
  • Octomilky lze hubit sprejem na létající hmyz. Aplikujte opakovaně a pravidelně. Po použití vždy vyvětrejte a umyjte plochy (to se týká především kuchyně).
  • Vyrobte si domácí past na octomilky. Do skleněné láhve dejte přezrálé ovoce a hrdlo překryjte potravinářskou fólií, do které jste udělali párátkem dírky. Octomilky vlezou dovnitř, ale ven se nedostanou. Nástrahu pravidelně měňte.
  • Octomilky lze jednoduše vysát vysavačem, nestihnou uletět a ze sáčku vysavače se nedostanou ven. Postup opakujte nejlépe několikrát denně.
  • Pořiďte si masožravé rostliny jako mucholapku. Ta si poradí nejen s octomilkami, ale i s komáry a mouchami. Péče o ně není náročná a jsou krásnou dekorací.
  • Rozmístěte po kuchyni misky s hřebíčkem, bobkovým listem nebo bazalkou. Silná vůně octomilky odpuzuje.
  • Nastříkejte na povrchy směs vody a eukalyptového oleje. Ani tohle jim totiž nevoní!

Zajímavost: Než plácnete či vyluxujete další octomilku, možná vás zarazí fakt, že patří mezi vůbec první tvory, kteří byli vysláni do vesmíru. A to už v roce 1947. Jsou to zajímavá stvoření, a i když nám pořádně brnkají na nervy, tak jsou z hlediska přírodních ekosystémů velmi důležité.

Obrňte se trpělivostí a buďte důslední!

Důležité je nepropadat panice, pokud se nepodaří chytit všechny octomilky najednou (což se nepodaří snad skoro nikdy). Kvůli rychlému množení se budou objevovat nově vylíhlé kusy ještě několik dní. S trochou trpělivosti a důslednosti se ale octomilek spolehlivě zbavíte.

Kombinujte více metod najednou a zlikvidujte každého nového jedince dřív než se stačí rozmnožit. Zamezte octomilkám v přístupu k vodě a potravě a nenechávejte nikde ležet zbytky a nástrahy, které by je lákaly.

S těmito radami a triky se brzy stanete postrachem vinných mušek a vaše kuchyně bude zase čistá a bez much. Hodně štěstí v boji proti těmto otravným tvorům! Teď už víte, jak se zbavit octomilek jednou provždy.

 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit