Octomilky, známé také jako vinné mušky, dokážou v kuchyni nadělat pěknou paseku. Objevují se nejčastěji koncem léta a začátkem podzimu a množí se mrknutím oka. I když jsou neškodné, nikdo je nechce mít na svačině nebo v misce s ovocem. Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se zbavit octomilek a udržet je v šachu. Pojďme se na ně podívat.
To samozřejmě není její pravé označení, ale všichni moc dobře víme, jak dokážou otrávit život. Tyhle malinké mušky, oficiálně zvané Drosophila, jsou tak posedlé vším kvašeným a sladkým, že by jim mohl závidět i nejzarytější pivař.
Evoluce jim nadělila superschopnost ucítit fermentující ovoce či zeleninu na kilometry daleko, takže se k vám nastěhují rychleji, než napočítáte do tří. Lidem nejsou nebezpečné, neštípou, ani nesají krev, ale zvládnou zamořit domácnost během několika dní.
Dospělá octomilka je schopna naklást stovky vajíček, z kterých se poté líhnou larvy. Celý vývojový cyklus trvá zhruba 8 až 10 dní. Stačí pak třeba odjet na víkend a při návratu vás bude čekat zástup nezvaných hostů.
Nejlepší způsob, jak se zbavit octomilek v kuchyni, je nedovolit jim, aby se vůbec objevily. Až budete příště vařit či připravovat něco na zub, myslete na tato jednoduchá doporučení:
Neuchránili jste ani tak svou domácnost před náletem malých mušek? Nevadí. Pojďme jim vyhlásit válku. Uvažujete nad tím, co na ně použít a co na octomilky pomáhá? Vyzkoušejte tyto přírodní lapače a repelenty, případně můžete zkusit octomilky vyhubit i chemickými přípravky, jako jsou různé spreje, které seženete v drogerii.
Zajímavost: Než plácnete či vyluxujete další octomilku, možná vás zarazí fakt, že patří mezi vůbec první tvory, kteří byli vysláni do vesmíru. A to už v roce 1947. Jsou to zajímavá stvoření, a i když nám pořádně brnkají na nervy, tak jsou z hlediska přírodních ekosystémů velmi důležité.
Důležité je nepropadat panice, pokud se nepodaří chytit všechny octomilky najednou (což se nepodaří snad skoro nikdy). Kvůli rychlému množení se budou objevovat nově vylíhlé kusy ještě několik dní. S trochou trpělivosti a důslednosti se ale octomilek spolehlivě zbavíte.
Kombinujte více metod najednou a zlikvidujte každého nového jedince dřív než se stačí rozmnožit. Zamezte octomilkám v přístupu k vodě a potravě a nenechávejte nikde ležet zbytky a nástrahy, které by je lákaly.
S těmito radami a triky se brzy stanete postrachem vinných mušek a vaše kuchyně bude zase čistá a bez much. Hodně štěstí v boji proti těmto otravným tvorům! Teď už víte, jak se zbavit octomilek jednou provždy.