Co by to bylo za domov, kde by nebyla ani jediná květina? Takový prostor by byl smutný a bez života. Věděli jste, že květiny snižují stres, zlepšují vzduch a dokonce nám pomáhají překonat únavu? Teď už je jen otázka, jaké a kolik si jich pořídit. Jednu, dvě, nebo snad tři? Květin není nikdy dost!
Každý prostor je jiný a podle toho byste do něj měli vybírat i vhodné rostliny. Máte prosluněnou kuchyni, nebo tmavou ložnici? A jakým květinám se bude dařit ve vlhké koupelně?
Ložnice je ideální pro nenáročné pokojovky, které nevyžadují mnoho světla a péče a zároveň neruší například silnou vůní či jinými projevy. Vhodné jsou například:
V koupelně je více vlhkosti a většinou i tmy. Vhodné jsou proto pokojovky, které snáší vlhké prostředí a méně světla. Jaké pokojovky do tmavé místnosti?
Bambusová palma: Elegantní rostlina, která se hodí do prostornějších koupelen, protože dorůstá do větších rozměrů.
Kuchyň je obvykle teplá a je v ní dostatek světla. Vhodné jsou proto pokojovky, které snáší teplé prostředí a libují si v dostatku sluníčka.
Převislé pokojovky se hodí do závěsných květináčů a na police. Vypadají hezky a prostor zútulní.
Občas zapomenete zalít, nebo máte tmavý byt, kam nesvítí příliš denního světla? Nevadí, ani to neznamená, že se musíte vzdát květin. Vítězem mezi nenáročnými pokojovkami je bezesporu Zamioculcas zamiifolia. Velmi odolná rostlina, která vydrží i méně empatickou péči.
Při výběru vhodných květináčů pro pokojové rostliny je třeba zohlednit několik důležitých faktorů. Především je nutné zvolit správnou velikost květináče, aby rostlina měla dostatek prostoru pro kořeny, ale aby nebyl příliš velký. Co se materiálu týče, oblíbené jsou keramické, plastové, hliněné či dřevěné květináče, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Důležitou roli hraje také kvalitní odvodnění ve dně květináče, které zabrání přemokření kořenů. Nesmíme opomenout ani estetickou stránku – výběr by měl korespondovat s daným interiérovým stylem.
Samozavlažovací květináč je ideální pro ty, kteří nemají na zalévání pokojových rostlin mnoho času. Samozavlažovací květináč má rezervoár na vodu, ze kterého se rostlina sama zavlažuje.
Zalévejte pokojové rostliny tak, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Hnojte pokojové rostliny jednou za měsíc v období růstu a přesazujte jednou za dva roky do většího květináče. Pravidelně odstraňujte z rostlin suché a poškozené listy.
Pokojové rostliny jsou krásným a užitečným doplňkem do každého interiéru. S trochou péče vám pokojové rostliny budou dělat radost po mnoho let.