Ač se to na první pohled nezdá, plánování pro je pro úspěšné pěstování stěžejní. Využijte svou zahradu na maximum a vytvořte si spolu s námi svou strategii, co a kdy sázet.
Dnes je na trhu nepřeberné množství různých plodin, které si lze na zahradě zasadit. Už to není jen o okurkách a rajčatech. Co si vyberete vy?
Jaro je ideální období pro vysazování různých druhů ovocných dřevin a keřů. Po dlouhé zimě se půda zahřála a rostliny se začínají probouzet k životu. Je tak správný čas připravit záhony a vysadit ovocné stromy, keře i jiné drobné plody.
Jahodníky patří mezi první plodiny, na kterém si na zahradě můžeme pochutnat. Vysaďte je na slunné místo a během sezóny budete pravidelně sklízet šťavnaté a voňavé jahody. Vyplatí se pěstovat různé odrůdy pro delší úrodu.
Rybíz a angrešt jsou nenáročné na pěstování a dají se snadno vysadit z řízků. Rybíz červený, bílý i černý má vysoký obsah vitamínu C.
Z ovocných keřů lze na jaře vysadit také maliny, ostružiny, borůvky a brusinky. Po výsadbě jen občas zamulčujte a budete je moci každoročně sklízet.
Jádroviny jako jablka, hrušky a kdoule se vysazují nejlépe na podzim. Na jaře je ale ideální doba pro výsadbu peckovin jako jsou švestky, meruňky, broskve, třešně a višně. Zvolte vhodné slunečné stanoviště.
A co třeba kiwi a další zajímavé ovocné druhy? Některé vyžadují speciální podmínky, ale s dobrou přípravou se dají pěstovat i u nás.
Na jaře se daří rané zelenině, která potěší vaše chuťové pohárky po dlouhé zimě. Vysaďte špenát, pažitku, cibulku, pór, řapíkatý celer a na záhonech či ve skleníku nechte vyrůst salát, ředkvičky, rajčata, papriky, okurky.
Myslete i na voňavé bylinky jako je pažitka, petrželka, libeček, bazalka, máta a kořenovou zeleninu – mrkev, celer, křen, ředkev. Vše je plné vitamínů, minerálů a nezaměnitelné jarní chuti.
Oživte zahradu maceškami, sedmikráskami, violkami, bledulemi, petrklíči a dalšími rozkvetlými trvalkami. Potěší nejen vaše oko, ale i hmyz.
Pro práci na zahradě budete potřebovat kvalitní zahradní nářadí, které vám usnadní práci a zpříjemní pobyt venku. Upotřebíte rýč, lopatu, motyku, hrábě, konvičky, nůžky, zahradní hadici a mnohé další. Nezapomeňte na rukavice a klobouk, abyste se ochránili před sluncem a nečistotami.
Myslete na to, že zahrada není stále jen dřina a pot. Zahrada by měla být místem odpočinku a relaxace. Vytvořte si na ní útulný koutek s lavičkou, houpací sítí nebo lehátky, kde si můžete vychutnat šálek kávy za zpěvu ptáků a obklopeni vůní kvetoucích rostlin.
Přejeme vám bohatou úrodu!