Plánujete nadzemní bazén? Postavit ho není žádná věda

2. srpna 2023 ∙ 4 min čtení

Nadzemní bazény se stávají stále oblíbenější. Ať už máte děti, nebo si chcete sami vychutnat osvěžující koupání v pohodlí své zahrady, nadzemní bazén je skvělým řešením. Bojíte se, že ho nezvládnete postavit? Je to snadné. Provedeme vás krok za krokem. 

 

Proč si vybrat nadzemní bazén?

Nadzemní bazény nabízejí řadu výhod. Mimo jiné jsou levnější a instalujete je snadněji než jejich zapuštěné protějšky. U nadzemního bazénu si navíc můžete vybrat, kam ho umístíte, aniž byste museli řešit složitou stavební přípravu a připojení k sítím. I v tomto případě ale máte na výběr z několika variant.

Nadzemní bazény a jejich možnosti

Při výběru bazénu je důležité seznámit se se všemi druhy bazénů, které jsou na trhu k dispozici: 

Bazény pro děti

Tato varianta je vhodná tehdy, pokud máte malé děti a v bazénu se neplánují koupat dospělí. Výhodou je, že vodu můžete pravidelně měnit, aniž byste museli používat bazénovou chemii. Hodí se tedy i pro ty nejmenší. 

Nadzemní nafukovací bazény

Větší nafukovací bazény jsou vyrobeny z trojvrstvého PVC a mají pevné vinylové dno a nafukovací lem. Tyto bazény nepotřebují žádnou zvláštní přípravu terénu. Stačí jen vyrovnat místo, kam bazén chcete umístit, a položit geotextilii. O čistotu vody se stará filtrace a pravidelné dávkování bazénové chemie. 

Nadzemní bazény s pevnou konstrukcí

Tyto bazény mají jednoduchou ocelovou či plastovou konstrukci se svislými vzpěrami, které zajišťují stabilitu. Tento typ nadzemního bazénu umožňuje napustit větší objem vody a tudíž i koupání bude komfortnější, než je tomu u nafukovacího bazénu.

Jak postavit nadzemní bazén: Krok za krokem

Nadzemní bazény s trochou šikovnosti složíte do pár minut a během jednoho dne se tak můžete směle koupat. Přípravu ale nepodceňujte. To se týká především povrchu, na kterém bude bazén stát. Podívejme se na jednotlivé kroky. 
 

letní koupání v bazénu

Krok 1: Příprava podkladu

Místo, kde bude bazén stát, by mělo být pevné a co nejvíce rovné. Odstraňte všechny kameny, kořeny a jiné předměty, které by mohly poškodit fólii bazénu. Nerovnosti srovnejte tenkou vrstvou písku.

Krok 2: Vyznačení tvaru bazénu

Víte, jaké by měl mít podklad pod bazén rozměry? Na zem si nakreslete, nebo přesněji vyryjte za pomoci šňůry kruh, ten by měl být cca o 10 cm větší, než bude bazén. 

Krok 4: Přidání písku a utužení plochy

Na rovnou plochu naneste jemnozrnný písek a stáhněte hráběmi do roviny. Tuto vrstvu pak jemně zavlažte. Pomocí zahradního válce nebo vibračního stroje písčitou plochu pořádně uválcujte. Ideálně rovnost povrchu zkontrolujte vodováhou. Srovnání nepodceňujte. V případě nerovností bude voda v bazénu působit jen na jednu stranu bazénu a může dojít k jeho poškození. 

Krok 5: Instalace jezírkové fólie

Na připravenou zpevněnou plochu rozložte fólii, která se používá například pro vypláštění zahradních jezírek, a všude ji uhlaďte. Textilii můžete ustřihnout s přesahem až 20 cm. Nedoporučuje se používat například kusy starého koberce či podobné textilie, které by mohly začít plesnivět. 

Krok 6: Začněte se stavbou

U bazénu s nafukovacím lemem pečlivě položte dno na základ, který jste si vytvořili. Pak nafoukněte lem bazénu. U bazénů s pevnou konstrukcí si podle návodu postavte konstrukci, která bude držet plachtu. Postupujte dle návodu vámi vybraného bazénu. Postup se může u jednotlivých výrobců mírně lišit.

Krok 7: Napusťte vodu

Začněte s napouštěním vody a během toho rovnejte bazénovou fólii na dně. Ideálně tak, že budete přímo v bazénu. Natahujte a rovnejte přehyby, které by později mohly způsobovat problémy. Pamatujte na to, že po napuštění vody již dno rozhodně nesrovnáte. 

Krok 8: Dopusťte vodu do bazénu

Jakmile máte dno srovnané, u nafukovacích bazénů už stačí dopustit zbytek vody. U bazénů s pevnou konstrukcí hlídejte, zda se fólie na stranách správně napíná a nedochází k úniku vody apod. V průběhu napouštění instalujte i skimmer a vratnou trysku.

Nezapomeňte ani na bazénové příslušenství

Aby bazén sloužil opravdu pouze k vaší radosti a nepřidělával vám spíš starosti, nezapomeňte ani na bazénové příslušenství. Zásadní je bazénová filtrace, chemie, ale i schůdky či krycí plachta, která bazén uchrání před nečistotami i pádem mazlíčků či dětí. K čištění se vám bude hodit bazénový vysavač a na větší nečistoty síťka. Pokud nemáte rádi studenou vodu, pořiďte si solární ohřev bazénové vody

 

Máte postaveno? Pak už nezbývá nic jiného, než si užít koupačku ve svém vlastním zahradním bazénu!



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit