Co by to bylo za posezení na zahradě, kdybyste se neměli kam ukrýt nejen před sluncem, ale i jinými rozmary počasí. Zahradní pergoly jsou velmi oblíbené, díky nim si vytvoříte svou vlastní oázu klidu i v jinak rušném prostředí. Dnes navíc máte na výběr z několika typů. Stejně důležité je i umístění pergoly a její velikost.
Pergolu lze definovat jako lehkou konstrukci, která tvoří vzdušné zákoutí. Tak mluví i technický naučný slovník. Zahradní pergolu ovšem můžete pojmout různorodě.
Klasikou je dřevěná zahradní pergola
Tato varianta je stále velmi oblíbená a má několik výhod. Člověk si ji zvládne při troše šikovnosti postavit i sám. Díky přírodnímu materiálu se hodí do všech typů zahrad a nepůsobí rušivě. Na zastřešení lze využít střešní krytinu, ale i sklo či lehčí polykarbonát. Rozměrově i umístěním si ji přizpůsobíte přesně podle svých představ.
Nevýhodou naopak může být náročnější údržba. Aby vám dřevěná pergola vydržela co nejdéle, počítejte s nátěrem a drobnými opravami každý rok.
Bioklimatické pergoly – velký hit posledních let
Jedná se o pergoly s kvalitní hliníkovou konstrukcí, která je ošetřena proti korozi a nepřijde si na ni mráz, slunce ani déšť.
A proč bioklimatická? Tyto pergoly mají místo pevného zastřešení posuvné lamely. Díky tomu můžete sami ovlivnit, jak bude pod pergolou. Pootevřením lamel navíc vzniká pod pergolou příjemný vánek i tehdy, pokud je velké dusno. Při dešti či sněhu se lamely zavřou a vy s nábytkem a dalším vybavením jste v bezpečí. Lamely ovládáte elektronicky, případně dálkovým ovladačem.
Hliníkové pergoly vynikají nadčasovým a minimalistickým designem. Díky tomu se hodí nejen k novostavbám, ale i do starší zástavby. I když se může zdát, že jejich pořizovací cena je vyšší, investice se vám brzy vrátí. A to i díky tomu, že nemusíte čas ani peníze věnovat údržbě pergoly. Nepotřebuje žádné nátěry ani jinou péči. Stačí jen občas omýt měkkým hadříkem a vodou se saponátem. A to je vše.
Záleží na dispozicích vašeho pozemku, ale i funkci pergoly. Může sloužit jako samostatné zahradní posezení, které bude stranou od domu, nebo naopak bude jakýmsi prodloužením obytného prostoru domu.
Od toho se odvíjí i konstrukce pergoly. Tu lze buď kotvit k domu – v tom případě mají pergoly většinou jen dva stojné sloupy. Nebo naopak postavit zcela samostatně v prostoru zahrady. Tehdy bude mít stojné body čtyři.
Při výběru ideálního místa hraje velmi důležitou roli i orientace pergoly vůči světovým stranám a pohybu slunce během dne. U již stojících staveb může být výběr omezený stávajícími dispozicemi, u novostavby myslete na umístění pergoly již při plánování celého projektu.
Pokud si chcete užívat slunce plnými doušky, zvolte západní stranu. Zde svítí slunce od odpoledne až do večera a bude vám tu příjemně i za chladnějších jarních či podzimních večerů. Pokud jste naopak milovníkem stínu, vyberte si orientaci na severovýchod. Zatímco ráno bude pergola vystavena slunečním paprskům, odpoledne strávíte v příjemném chládku.
Pokud zvolíte dřevěnou pergolu, lze si jí vyrobit přesně na míru. Bioklimatické pergoly dodávají výrobci většinou v několika základních rozměrech. V případě potřeby zastřešení většího prostoru lze spojit několik pergol dohromady.
Pokud nevíte, jak velkou pergolu vlastně potřebujete, udělejte si plánek, co by pod ní mělo být. Počítejte s prostorem na posezení, ale i pro gril, případně zahradní kuchyň… Pro lepší představu si vezměte papír a tužku a dejte se do rýsování.
Zahradní pergola se mnohdy v teplých měsících stává přechodným domovem. Abyste si čas v ní strávený opravdu užili, nezapomeňte ani na vhodné vybavení: