Toužíte po vlastní udírně, ale na zahradě nemáte dostatek prostoru, abyste si ji postavili? Řešení nabízí grily s udírnou, díky kterým spojíte oblíbené grilování s uzením. Hosty můžete oslnit další řadou pochoutek. Tak jaké bude vaše menu?
Grilů s udírnou existuje hned několik typů. Liší se samozřejmě velikostí jak samotného grilu, tak kapacitou udírny. Rozdíl je také v tom, čím zatápíte. Můžete si vybrat zahradní grily elektrické, plynové nebo na dřevěné uhlí či dřevo. Hodí se pro uzení celé řady potravin: sýrů, masa, klobás a jiných uzenin, ryb apod.
U všech zmíněných typů grilu můžete najít i ty s udírnou. Rozdíl není jen ve spalované surovině, ale i ve výsledném efektu, tedy chuti potravin. Jako je tomu i u grilování, grily na dřevěné uhlí či dřevo dodají potravinám nejsilnější kouřové aroma. Na druhou stranu příprava potravin v elektrickém či plynovém grilu se jeví jako zdravější. U těchto dvou variant lze pro silnější dojem uzení využít udící boxy, které se pokládají přímo na hořák či rošt.
Grily s udírnou pracují na principu nepřímého grilování. Vždy proto obsahují takzvaný kouřovod a topeniště (místo, kde dochází ke spalování). Pokrmy jsou obvykle připravovány při nižších teplotách. Gril využijete nejen na uzení teplým a studeným kouřem, ale i pečení chleba či pizzy, pomalé vaření, douzování a udržování teploty. Díky pomalejší přípravě navíc můžete udit i velké kusy masa najednou a nemusíte se bát, že by byly vysušené, nebo naopak nedodělané.
Druhou možností jsou takzvané vodní grily, kde se udí za pomoci nádoby s vodní lázní. K uzení se využívá teplo a dým. Na rozdíl od předešlého typu nedochází v tomto případě ke vzniku škodlivých látek. Intenzita kouřového aroma je ale nižší.
I při výběru grilu s udírnou platí, že odolný materiál a stabilní konstrukce je základ. Grily se obvykle vyrábějí z ocelového plechu, který je ošetřen speciálním nátěrem, aby odolal vysokým teplotám i rozmarům počasí.
Uzení vyžaduje opravdu kvalitní vybavení grilu. Abyste mohli hlídat teplotu i během uzení, které někdy může trvat i několik hodin, je důležité, aby měl gril zabudovaný teploměr. U větších grilů je důležité, aby měly i kolečka pro snadnou manipulaci. Hodit se vám bude také dostatek odkládacích ploch, vyjímatelný rošt (z nepřilnavého materiálu) či odkapávací nádoba. Samozřejmostí by měl být poklop s větracími průduchy pro kontrolu intenzity žáru.
Zahradní gril s udírnou LOKOMOTIVA AVENBERG BBQ PREMIER
Pokud si vyberete kvalitní gril na dřevěné uhlí od renomovaného výrobce, žádné nevýhody, co se týče konstrukčního řešení, nenajdete. Jediná výtka může směřovat ke kapacitě udírny. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení dva v jednom, není udírna uzpůsobena k uzení velkého množství potravin najednou. Pokud chcete udit ve velkém, pořiďte si samostatnou udírnu.
Víte, že k dostání jsou dnes i samostatné elektrické udírny? Digitální udírna pohlídá dobu uzení a dá vám vědět, když je hotovo. Funguje na principu vodní páry a dřevěných odštěpků. Je vhodná pouze do exteriéru a vyniká zajímavým nadčasovým designem. Během uzení tak máte prostor na jiné činnosti a nemusíte stále hlídat, aby potraviny nebyly vysušené, či syrové.
TIP: Chuť a vůni uzených pokrmů ovlivňuje i zvolený druh dřeva, kterým zatápíte. Ideální je použít tvrdé dřevo, jako je dub, buk či bříza. Pokud na závěr uzení přidáte piliny například ze švestky, jabloně nebo hrušky, dodáte potravinám zvláště voňavé a exotické aroma.
Chcete, aby se staly vaše uzené pochoutky vyhlášené? Dejte si záležet na ochucení, případně naložení potravin. Díky tomu získají ten správný říz! V případě uzení se doporučuje i více solit, než když maso a další pokrmy připravujete grilováním.