Ratan je velmi oblíbený materiál. Nejčastěji se z něj vyrábí nábytek, který je určený pro posezení na zahradě či terase. Jak se ale o takový nábytek správně starat? Je snazší péče o nábytek z přírodního, nebo umělého ratanu?
Hlavním kritériem výběru by mělo být umístění ratanového zahradního nábytku. Bude v zastřešeném prostoru, nebo bude vystaven všem povětrnostním vlivům? Plánujete ho na zimu uklízet? Chcete s nábytkem častěji manipulovat a přesouvat ho tam, kde je zrovna potřeba? Kolik času plánujete věnovat jeho údržbě?
Pokud jste si všechny otázky zodpověděli, máte dvě možnosti volby materiálu zahradního nábytku: přírodní a umělý ratan. Každý z nich má svá specifika.
Přírodní ratan je velmi oblíbený materiál. Jedná se o liány z palem, které rostou v pralesích Malajsie, Singapuru či Filipín. Cesta ratanového nábytku až k vám domů je dlouhá a náročná. To se může podepsat na ceně nábytku. Na druhou stranu se jedná o přírodní materiál, který má při správné péči velmi dlouhou životnost.
Někteří lidé si myslí, že jde o bezúdržbový nábytek. Není tomu tak. Kromě pravidelného čištění, ke kterému vám postačí jemný hadřík a mýdlová voda, je vhodný i ochranný nátěr, na který lze použít bezbarvý lak či jiné speciální přípravky. Přírodní ratan totiž může vlivem slunce blednout a praskat. Na druhou stranu nemá rád ani vlhko – tehdy hrozí vznik plísní.
Z výše řečeného vyplývá, že přírodní ratan není vhodné nechávat celoročně venku, ale ani na místě, kam může pršet, případně vnikat vlhkost (otevřené terasy či pergoly). A podobné je to s vystavením přímému slunci. V takovém případě se životnost nábytku snižuje.
Pokud se vám přírodní ratan líbí, ale potřebujete odolnější zahradní nábytek, zvolte umělý ratan. Na první pohled ho od toho přírodního skoro nerozeznáte. Vyrábí se ze speciálního plastu, z kterého se odvíjí dlouhé liány. Ty se namotávají na pevnou konstrukci. U kvalitního nábytku se vyplétá ručně. Od přírodního ratanu se tak liší použitou surovinou, zatímco zpracování je podobné.
K dostání jsou různé sety zahradního ratanového nábytku, ať už sháníte ratanová křesla, stolky, lehátka či třeba velké luxusní ratanové sedací soupravy. Umělý ratan se vyrábí z plastu, který se jmenuje polyethylen. Díky tomu si nábytek zachovává stálou barvu, nepodléhá vlivu vlhka ani slunečního záření. Proto je ideální volbou na zahradu, ale i k bazénu či pod pergolu.
Mínusem může být, že se nejedná o přírodní materiál, ale o to snazší to budete mít s péčí o tento nábytek. Je takřka nulová.
Na trhu najdete levnější i dražší varianty zahradního nábytku z umělého ratanu. Pokud chcete své finance investovat opravdu dobře, pohlídejte si nejen kvalitu výpletu, ale i to, z čeho je vyrobena konstrukce. U těch nejlevnějších to může být dřevo, které pak rychle podléhá plísni a je těžké na přenášení. Ideální je konstrukce z hliníku – je lehký, nerezaví a vydrží opravdu dlouho.
Tak který set zahradního nábytku se zabydlí u vás na zahradě, terase či třeba balkonu?