I když na zahradě s radostí vítáme sluneční paprsky, zvláště v parném létě se rádi schováme do příjemného stínu. Pokud na zahradě nerostou vzrostlé stromy, nabízí se jiné zajímavé varianty, jak si stín vytvořit. Které to jsou?
Kde všude je stín zapotřebí?
Přemýšlíte, jak zastínění nejlépe vyřešit? Před samotným nákupem si vše pečlivě rozplánujte. Pomůže vám, pokud si odpovíte na tyto otázky:
Když se řekne slunečník, mnoha lidem se vybaví takový větší deštník s barevnými proužky. Dnešní nabídka je ale mnohem širší. Podle velikosti prostoru si zvolte průměr slunečníku, na výběr máte i z různých tvarů: obdélníkové, čtvercové či kulaté. U stísněných prostor, jako je například balkon, myslete i na pohodlnou manipulaci.
Větší slunečníky by měly být opatřeny opravdu pevnou a stabilní konstrukcí. I tady existuje několik variant. Konstrukce se dělají buď klasické, tedy se středovou tyčí, nebo výkyvné, kdy tyč je na boku a nepřekáží vám. Střecha slunečníku by se měla dát naklápět. Samotná konstrukce se většinou vyrábí z hliníku či oceli. Pozornost věnujte i stojanu, ten by měl být dostatečně těžký, aby vám slunečník při větru neodletěl nebo nepadal. Zakrývací látka musí být odolná proti UV záření a vodě.
Jedná se o stínění, které se nejčastěji umisťuje nad vchod, okna či terasu. Jejich konstrukce umožňuje vysunování. Markýzy se dělí na několik typů: kazetové, klasické či polokazetové. Ovládají se většinou mechanicky, tedy klikou, nebo elektronicky na dálkové ovládání.
Hodí se na terasu, ale i balkon. Jejich výhodou je, že při jejich zatažení jsou velmi nenápadné, lehce se obsluhují a vypadají velmi esteticky. Nevýhodou může být fakt, že se jedná o čistě protisluneční ochranu. Neochrání vás před deštěm ani jinými rozmary počasí, ty by naopak mohly markýzu poškodit.
Nákladnější, ale o to trvanlivější řešení je zahradní pergola. Vybrat si můžete z několika variant – klasické dřevěné pergoly, ale i hliníkové pergoly se střechou z polykarbonátu, které stíní, ale není pod nimi tma. Pergoly mohou stát hned u domu, nebo samostatně v zahradě. Pokud ji umístíte k bazénu, vznikne vám dokonalá relaxační zóna.
Ideálním řešením je bioklimatická hliníková pergola. Pomocí posuvných lamel si sami nastavíte, kdy a kolik slunečních paprsků si pod pergolu pustíte. Díky pootevřeným lamelám navíc i v tom největším parnu bude pod pergolou stále příjemně. Funguje zde totiž komínový princip.
Tato varianta se stává v poslední době velmi oblíbenou. Jedná se o velkou plachtu, která se upevňuje buď přímo k fasádě domu, nebo můžete využít i stromy a jiné pevné body k uchycení. Velkou výhodou je variabilnost, ale i fakt, že stíní větší prostor než slunečník. Lehce ji navíc připnete tam, kam zrovna potřebujete. Vybrat si můžete z různých tvarů, ale i barevných provedení.
Je vhodná na zahradu, balkon i terasu. Důležité je pohlídat si, aby byla plachta dobře napnutá. Jedině tak odolá větru a nebudou se na ní vytvářet kaluže vody, když zaprší.
Hodí se na větší zahrady, protože se jedná o menší samostatnou stavbu. Jsou nákladnější, ale vytvoří vám na zahradě jedinečnou romantickou atmosféru. K dostání jsou hotové stavby, které si jen složíte, nebo výrobu zadáte truhláři. Vzhledem k tomu, že se jedná o dřevěné konstrukce, počítejte s pravidelnou údržbou.
Říká se, že nejpříjemnější stín je pod košatou korunou stromu, protože stromy ochlazují vzduch okolo. Pokud je ale na své zahradě nemáte, může trvat roky, než narostou do potřebné velikosti. Do té doby si vyberte některou z výše uváděných možností. Kterou si zvolíte na svou zahradu vy?