Víte, jak si usnadnit práci se dřevem? Pořiďte si vozík na dřevo a další pomocníky

10. května 2023 ∙ 5 min čtení

Ať už používáte dřevo na topení, nebo ho potřebujete jen na občasný táborák, určitě víte, jaká makačka se dřevem je. Aby vám to šlo lépe od ruky, pořiďte si ty správné pomocníky. A nezapomeňte, že na kvalitu dřeva má velký vliv i jeho uložení. Už máte přístřešek na dřevo?

Ulehčete si práci se dřevem

Krásně voní a práce s ním je potěšením. Na druhou stranu se ale při štípání a skládání dřeva pěkně zapotíte. Pokud dřevem i topíte, lze si ho sice objednat již zpracované, to se však zřetelně promítne do konečné ceny. Pokud si dřevo připravujete sami, práci vám ulehčí kvalitní nářadí


Jaké pomocníky si pro práci se dřevem pořídit?


  1. Pokud zpracováváte větší kusy dřeva, nebo si jezdíte pro dřevo dokonce do lesa, určitě nepodceňujte výběr řetězové pily. Do lesa zvolte benzinovou, k domu můžete i elektrickou. Pro drobnější práce se hodí i AKU řetězová pila.

  2. Pro řezání využijte skládací kozu na dřevo. Na tu si větší i menší špalky pohodlně položíte. Práce vám půjde rychleji, snížíte riziko poranění a nemusíte mít ještě jedny ruce navíc, které by vám špalky držely.

  3. Po nařezání dřeva na špalky přichází na řadu sekera na dřevo. Tady na vlastní kůži poznáte, zda jste si vybrali kvalitní nářadí. S ostrou sekerou to půjde jako po másle, s nekvalitní bude práce spíše za trest. Na pomoc si můžete vzít i kalače či štípací klíny. Na sekání si jako podložku vyberte stabilní a pokud možno již vyschlý velký špalek. 

Víte, jak se pozná kvalitní sekera? Padne vám dobře do ruky, je optimálně vyvážená a není příliš těžká. Můžete si vybrat klasické dřevěné topůrko, nebo moderní laminátové. U druhé varianty se můžete spolehnout na dobrou ergonomii a nemusíte se bát, že by vám vypadla čepel. 


  1. Jak dřevo přenášet? Možná vás napadne využít zahradní kolečko, mnohem lepší řešení je pořídit si přímo vozík na dřevo. Slouží nejen na převoz dřeva, například k táboráku, ale i jako praktický sklad na dřevo. Díky konstrukci podobné rudlíku se s vozíkem snadno manipuluje, i když je naložený. A to se o zahradním kolečku plném dřeva příliš říct nedá. 

  1. Pokud zpracováváte větší množství dřeva, vyplatí se pořídit elektrické štípače nebo kolébkové pily. Práce s nimi je rychlá a navíc bezpečná.

  2. Nezapomínejte ani na ochranné pomůcky. Při práci s řetězovými pilami uvítáte odhlučňovací sluchátka. V lese je nezbytností ochranná helma, pevná protiskluzová obuv, brýle, ale i pracovní rukavice, případně reflexní vesta.

Myslete na správné uložení dřeva

Naštípáno máte, teď ještě vyřešit otázku, kam dřevo uložit. Ideální je najít nějaké suché místo, kde mohou špalky dále vysychat a tím se bude zvyšovat i jejich výhřevnost. Optimální vlhkost dřeva na otop je okolo 15 až 25 %. Méně vyschlé dřevo pak při spalování více kouří, hůř hoří, a navíc i zanáší komín. 


Pozor, naštípané dřevo nepřikrývejte dlouhodobě plachtou. Špalky jsou pak mnohem náchylnější ke vzniku plísní, protože pod plachtou nemůže proudit vzduch. Pokud nemáte jinou volbu, raději nechte dřevo uložené volně venku. Stejně tak ho ani nepokládejte přímo na zem. Aby mohl vzduch proudit všude, vytvořte si pod polínka jednoduchý rošt. 

Pořiďte si přístřešek na dřevo

Dříve bylo zcela běžné, že každé stavení mělo dřevník, kam se špalky uložily. Pokud ničím podobným váš domov nedisponuje, budete si muset přístřešek na dřevo sami postavit, nebo koupit. I tady se nabízí několik možností:

  • Stavba svépomocí. Dřevník si můžete sami zkonstruovat ze dřeva, případně dřevo naskládat podél zdi domu a vytvořit stříšku. 
  • Druhou variantou jsou hotové přístřešky na dřevo, které stačí jen smontovat. Nejčastěji se vyrábí z pozinkované oceli. Jsou levnější, nevyžadují údržbu a navíc dobře vypadají. K dostání jsou v různém konstrukčním i barevném provedení.  

Díky přístřešku na dřevo si budete moct dřevo na zimu připravovat během celého roku a nebudete muset řešit, kam s ním. Vše budete mít přehledně na jednom místě. Pokud si pořídíte přístřešek i s úložným prostorem, hned máte místo, kam uložíte pily, sekery i ostatní nářadí nejen na obrábění dřeva


Kdo by neměl rád vůni dřeva. Aby se vám však nestala jen synonymem pro úmornou a namáhavou práci, pořiďte si to správné vybavení. Připravíte se na zimu a budete mít zároveň dostatek dřeva i pro nekončící letní večery strávené u táboráku. 



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit