Domek nejen na nářadí
Úložného prostoru není nikdy dost. Proto než se rozhodnete pro stavbu domku, sepište si vše, co by se do něj mělo vejít. Počítejte nejen se zahradním nářadím, sekačkou, kolečkem, ale třeba i cyklistickým kolem, grilem, uhlím na gril, zahradním nábytkem... Podle velikosti zahrady a množství uložených předmětů pak zvolte velikost domku a ujasněte si, zda by měl disponovat například i přístřeškem pro dřevo.
Zahradní domky ale nemusí sloužit jen k uložení věcí. Zvlášť ty dřevěné lze využít i jako dílnu, zašívárnu či místo pro občasné přespávání, letní kuchyň, dětský domek na hraní a mnohá další využití. Fantazii se meze nekladou. Jen si vše rozplánujte dřív, než se pustíte do samotné stavby.
Krok 1. – Vyberte zahradnímu domku jeho místo. Zvolte takové, kde nebude rušit dojem ze zahrady ani překážet. Zároveň myslete na pohodlnou obslužnost, tedy abyste se k domku dobře dostali i s těžšími a rozměrnějšími věcmi.
Krok 2. – Je na řadě tužka a papír. Zahradní domek si nejprve nakreslete, vše si pečlivě změřte a obrázek opatřete přesnými rozměry. Kde bude mít dveře, kde okna? Jak bude vysoký? Když budete mít plánek hotový, můžete se směle pustit do nákupu materiálu.
Krok 3. – Z jakého materiálu budete stavět? Zahradní domky se vyrábějí z plechu, plastu a dřeva. Pokud budete stavět domek od základu sami, zvolte dřevo. Je pro práci a manipulaci nejvhodnějším materiálem. A jaký typ dřeva je pro stavbu nejlepší?
Nejlevnějším a nejdostupnějším materiálem na stavbu je smrk (případně ostatní jehličnany, jako je jedle, modřín či borovice). Čím tvrdší dřevinu zvolíte, tím trvanlivější váš domek bude.
Jak by mělo být dřevo opracované? Pamatujte na to, že pokud sáhnete po stavebním řezivu (hranoly, fošny, prkna, latě), má vyšší podíl vody a po čase může sesychání způsobit nevzhledné praskliny, trhliny či kroucení. Vhodnějším materiálem jsou dražší, ale již vyschlé palubky. Na nepohledové části však můžete použít i levnější surové dřevo.
Krok 4. – Potřebujete základy? Ano! Dobré základy potřebuje i zahradní domek. Máte na výběr z několika možností. Buď si připravte betonovou desku, nebo domek postavte na trámovou konstrukci. Pamatujte na to, že podklad pro podlahové trámy musí být dokonale rovný. Čím větší domek, tím by měly být základy pevnější a stabilnější. U těch nejmenších domků vám naopak postačí usadit jen na dlaždicový základ.
Krok 5. Samotná stavba. I když stavíte zahradní domek svépomocí, v tento moment si na pomoc rozhodně někoho pozvěte. Budete potřebovat alespoň jedny ruce, které vám budou přidržovat hranoly apod.
V rozích vztyčíte stojné hranoly pro umístění palubek (stojina s připravenými rohovými drážkami pro palubky). Mezi vztyčené sloupky (počet dle velikosti domku) pak postupně zasouváte palubky. Rohové spodní trámky přišroubujte na průběžné kování. Na upevnění palubek použijte gumovou palici, aby nedošlo k jejich poškození.
Nezapomeňte na zastřešení. Na zahradní domek se hodí střešní tašky, ale i asfaltové šindele či střešní lepenka, která stavbu příliš nezatíží. Umisťují se na střešní OSB desky.
Na zahradní domek stavební povolení nepotřebujete, pokud dodržíte tato pravidla:
Většina zahradních domků se obejde bez stavebního povolení, pokud si však nejste jisti, stačí kontaktovat příslušný stavební úřad, kde vám poradí.
Dřevo působí nejpřirozeněji a do zahrady se opravdu hodí. Na druhou stranu ale počítejte s tím, že domek bude vyžadovat pravidelnou údržbu, aby vám vydržel co nejdéle. Ideální je každoroční impregnace a nátěr.
Na stavbu zahradního domku si netroufáte, nebo vás tlačí čas? Nevadí, můžete si objednat již hotový zahradní domek. Na uložení zahradního nářadí se skvěle hodí například plechové zahradní domky. Můžete vybírat z několika velikostí i barev. Domek vám firma přiveze až domů, pak ho už stačí pouze smontovat a uskladnit do něj vše, co potřebujete.