Zahradní nábytek z umělého ratanu

21. března 2023 ∙ 5 min čtení

Ratanový nábytek je stále velmi oblíbený a nikdy nevyjde z módy. Dnes je na trhu k dostání nábytek z umělého či přírodního ratanu. Jak se od sebe liší a jaké má umělý ratan výhody?

Přírodní versus umělý ratan

Historie používání přírodního ratanu sahá hluboko do minulosti. Používali ho k výrobě různých nádob a nůší naši předkové již před tisíci lety. A ratanový nábytek údajně měli již ve starém Egyptě. Kvalita se prostě pozná. Proto tradice přetrvala dodnes. Jedná se o rostlinu, která pochází z tropických částí našeho světa. Ratan je pojmenování pro několik druhů palem a jejich lián. Růstem připomínají vinnou révu, využívají totiž podpory ostatních rostlin. K výrobě ratanového nábytku však vede dlouhá cesta od sklizně, přes sušení a další zpracování včetně ručního pletení.

Výhody a nevýhody přírodního ratanu

Přírodní ratan je velmi flexibilní materiál a lze z něho vyrobit téměř cokoliv vás napadne. Křesla, stoly, pohovky, komody… Navíc máte jistotu, že co kus, to originál, protože pravý ratanový nábytek se vyrábí ručně. Je lehký, vzdušný a snadno se přenáší. Díky barevnému moření si navíc můžete vybrat barvu, kterou chcete. Má i nějaké nevýhody?
-       Není určen pro celoroční pobyt venku, hodí se spíše do interiéru, případně do krytého exteriéru. Nedělá mu dobře velké vlhko, ale ani přímé sluneční záření. Pak může docházet k lámání, vysychání a na dešti se naopak může objevit hniloba.
-        Vyžaduje pravidelnou údržbu. Jednak je potřeba ho občas zbavit prachu (vyluxovat, otřít jemným navlhčeným hadříkem), a pokud dojde k oprýskání svrchního laku, je nutné ho přebrousit a znovu nalakovat.
-         Počítejte s vyšší pořizovací cenou, která zahrnuje náročnější zpracování i dovoz z exotických zemí.

Jak se vyrábí nábytek z umělého ratanu?

Už jste někdy slyšely o umělém ratanu, jiným názvem také o polyratanu či technoratanu? Vyrábí se z plastu, konkrétně z polyethylenu. Tento plast se tvaruje do požadovaného tvaru a pak se barví a lakuje, aby vypadal jako pravý ratan. Tento proces se nazývá extrudování nebo tvarování za tepla. Výsledkem je trvanlivý a odolný materiál. Umělý ratan se buď naplétá na kovovou konstrukci, nebo existuje i celoplastový ratanový nábytek.

Výhody nábytku z umělého ratanu

  1.     Nižší pořizovací cena. Vzhledem k tomu, že odpadají náklady spojené s přepravou i výrobou, je nábytek z umělého ratanu obvykle levnější než přírodní varianta.
  2.     Extrémní odolnost. Umělý ratan je materiál, který je určený pro venkovní využití. Je odolný nejen vůči dešti a vlhku obecně, ale odolává i UV záření. Přitom si zachovává stále svou barvu i kvalitu. Není nutné ho vždy po použití uklízet.
  3.     Dlouhá životnost. Zahradní nábytek z umělého ratanu vám vydrží roky. Pokud chcete jeho životnost ještě prodloužit, je ideální ho přikrývat ochrannou plachtou na zahradní nábytek. Nebezpečí praskání či jiného poškození hrozí jen při velmi nízkých mrazech, kdy se do vláken může dostat voda.
  4.     Nenáročná údržba. Nábytek z umělého ratanu nevyžaduje žádnou extra péči. Stačí, pokud ho jednou za čas opláchnete a zbavíte prachu a nečistot. K tomu vám poslouží i zahradní hadice. Nábytek pak můžete nechat jen oschnout na slunci.
  5.     Nízká hmotnost. Kvalitní nábytek z umělého ratanu je velmi lehký, přitom stabilní. Díky tomu ho na zahradě či terase lehce přemístíte tam, kam zrovna potřebujete.  
  6.     Široká nabídka odstínů i provedení. Umělý ratan se vyrábí v rozličných odstínech i tvarovém provedení. Vybírat můžete k křesel, židlí, pohovek, velkých rohových sedaček, taburetů, stolů i lehátek.

Nevýhody umělého ratanu?

Při výběru nábytku z umělého ratanu si všímejte, z jakého materiálu je vyrobená konstrukce. Nejlevnější varianty nábytku mohou mít dřevěnou konstrukci, která není příliš trvanlivá a navíc je nábytek těžší. Ideální je vybrat ten s hliníkovou konstrukcí. Ta je nejlehčí a nejodolnější, případně s ocelovou (pozor na rezivění u levných variant). Vyplatí se na nábytku nešetřit, ale nakupovat u osvědčených značek a firem. Levný umělý ratan nemusí obsahovat UV filtry a na sluníčku vám vybledne.

Lze umělý ratan opravit?

Došlo k poškození vašeho nábytku? Existuje docela snadné řešení, jak ho opravit. Na trhu jsou k dostání speciální opravné pásky z umělého ratanu. Jsou úzké, dlouhé a v mnoha odstínech. K dostání jsou i celé opravné sady. Není tak potřeba hned měnit celý poškozený kus za nový.

Možná vás na závěr napadne, zda je nábytek z umělého ratanu ekologický, nebo je v tomto směru lepší volit přírodní ratan. Nábytek z umělého ratanu je 100% recyklovatelný a není tak náročný na výrobu a přepravu. Nemusíte tak mít špatné svědomí z toho, že doma máte zase kus dalšího plastu. 



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit