Pěstování bylinek: proč je mít na zahradě a jak o ně pečovat?

21. března 2023 ∙ 4 min čtení

O výhodách pěstování vlastních bylinek věděli už naše babičky a na zahradě jim nesměl chybět bylinkový záhon. Jak s jejich pěstováním začít a jak o bylinky pečovat?

 

Proč pěstovat bylinky na zahradě?

Upřímně, není nad ten pocit, když si při vaření odskočíte pro trs čerstvých bylinek, které dodají vašim pokrmům vůni i chuť. Bylinky se ale dají používat i jinak než jen při vaření. Zmiňme například výrobu různých čajů, mastí, tinktur či olejů. Některé bylinky navíc umí vaši zahradu ochránit i před škůdci. A mají jednu velkou výhodu. Bylinky většinou nejsou náročné a péči o ně zvládne i zahradník začátečník.

Jak pěstovat bylinky na zahradě?

Ještě než se pustíte do samotného pěstování, vyberte bylinkám vhodné místo. Pamatujte na to, že by mělo být slunné, bylinky obvykle snesou i přímé sluneční paprsky. Vyhněte se tedy místům, kam dopadá stín stromů či keřů. Jinak jsou bylinky celkem nenáročné a většina z nich nepotřebuje extra výživný substrát.

Bylinkový záhon, skalka, vyvýšený záhon

Nabízí se hned způsobů, jak bylinky pěstovat. Buď jim vyhradíte samostatné místo, nebo je můžete zasadit klidně i mezi květiny. Určitě myslete při výběru místa na jeho dobrou obslužnost a dostupnost. Bylinky budete pravidelně zbavovat plevele, některé je nutné občas zastřihnout. Jak bylinky zasadit?

Existuje několik zajímavých tipů:

  • Vyvýšené bylinkové záhony. Jsou ideální volbou, pokud se k záhonům nechcete zbytečně ohýbat. Vše máte pohodlně na dosah. Řešením jsou i tehdy, pokud na zahradě máte neúrodnou a silně jílovitou půdu. Vyvýšený záhon lze buď zakoupit, nebo si ho vyrobit. V tom případě volte tvrdší dřevo, jako je například dub, akát či modřín. Záhon by měl mít alespoň 80 centimetrů na výšku.  Vyvýšené záhony se plní kompostem a různými vrstvami, které tlením dodávají půdě živiny.
  • Bylinková skalka, nebo spirála. Máte menší zahradu? Pak je skvělým řešením bylinková spirála. Ta umožňuje pěstování v několik výškách nad sebou a na malý prostor se vejde více rostlin. Pokud máte větší zahradu, postavte si bylinkovou skalku. Potřebovat k ní budete větší kameny, mezi které umístíte bylinky. Abyste se k nim pohodlně dostali, můžete uprostřed udělat cestičku vyloženou kameny. Z bylinkového záhonu se stane okrasa vaší zahrady.
  • Pěstování ve starých dřevěných sudech, kmenech stromů… K pěstování bylinek můžete zužitkovat rozličné věci. Například staré kmeny stromů, které díky tlení dodávají substrátu další důležité živiny. V posledních letech je oblíbené pěstování zeleniny v pytlích. A stejně tak můžete pěstovat i bylinky. Vybrat si můžete jutové, nebo i plastové pytle (ty musí mít udělaný odtok). Pěstování v pytlích je praktické, pokud nemáte už na zahradě vhodné místo, kam bylinky zasadit. Pytle navíc můžete přenášet i podle slunce, počasí apod.

Jak a kdy zasadit bylinky?

Před první výsadbou máte dvě možnosti, jak s pěstováním začít. Složitější cesta je vypěstovat si bylinky ze semínek. V tom případě musíte počítat s dobou naklíčení a dobou růstu, než bude moct jít bylinka ven na záhon. Začíná se proto již brzy na jaře. Druhou variantou je nákup již předpěstovaných sazenic, které seženete v hobby marketech, zahradnictví nebo na farmářských trzích.

Před výsadbou si nakreslete plánek, kam umístíte jednotlivé bylinky. Zvlášť pokud chcete, aby byl záhon zajímavý i pro oko. Pamatujte na to, že některé bylinky jsou menšího vzrůstu (například pažitka, tymián, petržel, majoránka) a jiné, jako například kopr či libeček vyžadují více prostoru. Některé jsou jednoleté, jiné vám vydrží delší dobu…

Kdy bylinky vysadit ven?

Obvykle se doporučuje bylinky sázet na venkovní záhony až po květnových zmrzlých. Tedy po tom, co v kalendáři budou mít svátek Servác, Bonifác a Pankrác. A proč se jim říká ledoví muži? Tradičně totiž právě v této době přichází poslední přízemní mrazíky, které jsou pro budoucnost úrody nebezpečné. Pokud jste s výsevem nevydrželi, v těchto dnech rostlinky přikryjte alespoň netkanou textilií.

Jak o bylinky pečovat?

Hnojit se bylinky doporučuje zhruba jednou za čtrnáct dní. Vhodné je bylinky pravidelně sestřihávat, aby lépe rostly. Pokud nepotřebujete květ nebo semínka, je vhodné je odstraňovat, aby se rostlina zbytečně nevysilovala kvetením.

Jaké bylinky na záhon vybrat?

Odpověď by vydala na celou knihu. Vždy záleží, jestli chcete bylinky spíše do kuchyně, nebo využijete i jejich léčivých vlastností. V zahradě by rozhodně neměla chybět bazalka, majoránka, máta, meduňka, šalvěj, rozmarýn, koriandr, pažitka, libeček, mateřídouška, oregano či levandule. Existují ale i méně známé a zajímavé druhy, jako je například lichořeřišnice. Tak jaké si vyberete vy?

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit