Také už s očekáváním vyhlížíte začátek koupací sezony a nemůžete se dočkat, až skočíte do vody? Ještě před tím ale nezapomeňte bazén na léto pořádně připravit. Jedině tak si budete moct užívat koupání v křišťálově čisté vodě, a navíc za provoz bazénu neutratíte víc, než je nutné.
Jednou z nejoblíbenějších a také nejdostupnějších variant jsou bazény nadzemní s kovovou konstrukcí a filtrací. Je to dáno jejich cenou, ale i menšími nároky na prostor. Přesto i nadzemní bazény poskytují vysoký komfort koupání, mají dlouhou životnost a kvalitní provedení.
Stejně jako bazény zapuštěné do země potřebují i nadzemní bazény pravidelnou údržbu. Nejedná se však o nic složitého ani časově náročného. Platí, že čím více péče věnujete bazénu na podzim při jeho zazimování, tím snáze ho na jaře připravíte na novou koupací sezonu.
Obecně se doporučuje s přípravou bazénu začít tehdy, kdy voda dosahuje teploty kolem 10 až 15 °C a ani v noci neklesá okolní teplota pod bod mrazu. V takových podmínkách by mohlo dojít v bazénové vodě k množení bakterií. Proto je vhodné začít s jejím ošetřením. Práci vám ulehčí i příslušenství k bazénu.
Pokud jste bazén na podzim vypouštěli a uskladnili, nyní vás čeká jeho rozložení a vyčištění. K tomu vám pomohou speciální čistící prostředky určené právě pro bazény.
Písek ve filtračním čerpadle byste měli měnit alespoň každé dva roky (v případě silnějšího znečištění bazénu každou sezonu). Pokud byste používali znečištěný písek, zvýšily by se náklady na provoz bazénu. Filtrace by trvala déle, byla méně kvalitní a zvýšila by se spotřeba bazénové chemie.
Pokud po zprovoznění bazénu předpověď počasí hlásí mrazíky, poškození bazénu a příslušenství předejdete tak, že necháte filtraci zapnutou přes noc a voda bude proudit solárním ohřevem.
Stav vody vám prozradí speciální testery na pH a chlor. Stěžejní je hodnota pH, pokud není ve správném rozmezí, ani další bazénová chemie nebude fungovat tak, jak má. Nemluvě o tom, že nízká hladina pH vede k rychlejší korozi bazénu, blednutí barev apod. Vysoké pH naopak způsobuje, že voda zapáchá chlorem a může dojít k podráždění očí či kůže.
Ideální hodnota pH je od 6,8 do 7,2. Pokud jste rozmezí překročili, upravte hodnotu pomocí přípravků pH mínus, nebo pH plus. Poté pusťte filtraci a vodu zkontrolujte za dalších 24 hodin.
Pokud si nejste jisti, jakou bazénovou chemii budete potřebovat, starosti vám ušetří startovací sada, která obsahuje vše potřebné.
TIP: Voda v bazénu zezelenala? Během zimní odstávky zřejmě došlo k přemnožení řas. Nebojte, ani v tomto případě není nutné vodu vypouštět. Pomůže vám takzvaný vločkovač či projasňovač a důkladná filtrace.