Rozhodující by neměl být jen vzhled, ale především materiál. Vezměte v úvahu, kolik času můžete věnovat údržbě nábytku a zda bude vystaven působení počasí. Využijte možnost si jej před koupí prohlédnout.
Populárním řešením bývá dřevěný nábytek. Dřevo je příjemné na omak, nestudí a působí přírodně. Může toho vydržet hodně, záleží ale na použité dřevině. Smrková či modřínová varianta se řadí mezi méně odolné typy a je také levnější. Naopak model z dubu či buku nabídne lepší odolnost a dlouhou životnost.
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu, která se řídí tím, z jaké dřeviny je nábytek vyroben. Modely z měkkého dřeva je na začátku i na konci sezóny potřeba omýt a osušit. Následně naneste speciální regenerační olej. Je-li nutné opravit škrábance, nejprve je přebruste brusnou houbičkou a následně naneste mořidlo. Až na něj pak přijde regenerační olej. Modely z exotického dřeva jsou odolnější a stačí je po jemném vyčištění pouze ošetřit teakovým olejem. Díky němu si také udrží svou zajímavou červenohnědou barvu.
Nelze dřevěný zahradní nábytek umístit pod střechu? Pak byste jej měli alespoň přikrývat plachtou, jinak se jeho životnost rapidně sníží v důsledku působení přírodních vlivů.
Ratanový zahradní nábytek
Tomuto materiálu nesvědčí ani změny teplot, proto jej vždy zazimujte tak, aby se vyhnul mrazu. A co když se uvolní ratanový výplet? Je třeba jej připevnit zpět na místo pomocí malého hřebíčku.
Pokud se vám líbí pletený ratan, ale hledáte mnohem odolnější variantu, uvažujte o umělém ratanu. Nábytek tvoří kovová konstrukce, do níž je pak vypleten konkrétní vzor. Vlákna se vyrábějí z polyetylenu, který se vyznačuje pevností a odolností. Zároveň je umělý ratan příjemný na dotek.
Tento materiál dokáže odolat vodě a vlhkosti a nepoškodí jej ani změny teplot. Může nabídnout dlouhou životnost, a to při minimální údržbě. Kvalitnější modely jsou ošetřeny UV stabilizátory a nevadí jim tak ani přímý sluneční svit. Lze vybírat z různých tvarů ratanových vláken, přičemž nejčastěji se setkáte s plochými a kulatými.
Co se týče údržby, vyvarujte se agresivních čisticích prostředků a nepoužívejte ani drátěný kartáč či vysokotlaký čistič. Stačí opláchnout pod tekoucí vodou nebo jen otřít vlhkým hadříkem. S většími nečistotami si poradí měkký kartáč. Při výběru nábytku se pro jistotu informujte o jeho složení. Levnější modely mívají dřevěnou konstrukci, která se té kovové nemůže svou životností a odolností rovnat. Nejlepším řešením je konstrukce z hliníku.
Další možností je pak plastový nábytek, mezi jehož největší výhody patří příznivá cena, široká paleta barev a nízká hmotnost, tedy tím pádem i snadné přenášení a skladování. Příjemná je pak i barevná a tvarová stálost a nenáročná údržba. Vyberete-li kvalitní modely, nemusíte se bát nízké nosnosti nebo snadného poškození.
Zahradní nábytek z plastu
Nevýhodou některých nábytkových řad může být nízká odolnost použitého plastu, a to jak proti mechanickému poškození, tak i vůči vlivům počasí – setkat se můžete i se změnou barvy vlivem UV záření.
V případě kovového nábytku je oblíbenou variantou hliník. Ten nekoroduje a má nízkou hmotnost, vyberte ale variantu s dostatečně silnou vrstvou kovu (alespoň 1,2 milimetru).
Koupit můžete i ocelový zahradní nábytek, který se pyšní dlouhou životností. Musí ale jít o nerezové provedení nebo by neměl chybět antikorozní nátěr. V opačném případě hrozí koroze a životnost se tak značně sníží. Nevýhodou oceli je její tepelná vodivost, takže bývá zpravidla příliš chladná nebo naopak rozpálená. Řešením je kombinace oceli například se dřevem.
Ten nejvhodnější materiál jste už vybrali? Pak přišel čas pro volbu konkrétních modelů. Základem každéhovenkovního posezení je kvalitní stůl. Nejprve promyslete, jak velkou desku by měl mít. Kolik lidí se kolem něj bude většinou scházet? Počítejte i místem navíc. Ke stolu pak pořiďte dostatečný počet židlí. Můžete navíc koupit i několik skládacích, které využijete v případě větší společnosti, než se obvykle na terase či zahradě schází.
Než nábytek nakoupíte, důkladně změřte prostor, který mu můžete poskytnout. Velký a dlouhý stůl s dostatkem místa na grilované dobroty je snem každého, ovšem ne vždy se takové řešení hodí. Pokud by většinu terasy měl zabírat stůl, zatímco strávníci by se mačkali u zdi na příliš zasunutých židlích, volte radši prostorově úspornější variantu.
Uvažujete o stolu se skleněnou deskou? Počítejte s tím, že se časem poškrábe a každá nečistota bude jasně viditelná, což by ve venkovním prostředí mohl být problém. Pokud se horní část stolu skládá z prken, mezi nimiž jsou mezery, očekávejte zase občasné pády jídla nebo dokonce mobilních telefonů na zem pokud nebudete opatrní.
Dětské zahradní židle a stoleček
Než vyberete židle či křesla, zjistěte, v jaké výšce má ideálně být sedací plocha, aby se vám u stolu příjemně sedělo. Určitě se nechcete hrbit ani nepohodlně natahovat. Židle by tedy měly ke stolu pasovat svou výškou.
Ujasněte si, zda zvolíte židle nebo křesla. Hlavní výhodou židlí je jejich prostorová nenáročnost, pravděpodobně se jich tedy ke stolu vejde víc. A pokud chcete vstát, nemusíte se tolik odsouvat a nepotřebujete ani tolik prostoru za sebou.
Křeslo ovšem mívá opěrky na ruce. Kvůli tomu je zpravidla širší než židle a zabere víc místa u stolu. Navíc se musíte mnohem více odsunout, abyste se kolem opěrky protáhli. Jde tedy nejen o to, co se vám vzhledově zamlouvá, ale záleží i na prostorových možnostech.
Pokud vaše terasa nabízí dostatek místa, uvažujte o zahradním lehátku, na němž si můžete užít příjemného relaxu na čerstvém vzduchu a třeba se i opalovat. Vyberte model s nastavitelným sklonem zádově opěrky, abyste se mohli zcela položit. Odpočívat lze i v zahradní houpačce, která vás příjemně ukolébá. Terasu můžete vybavit i klasickými lavičkami či zahradní pohovkou. Nezapomínejte ani na další doplňky: slunečníky, ochranné plachty, ale třeba i květináče.