Pro pohodlné posezení a grilování na zahradě je nejlepší terasa. Podívejte se, jak si terasu postavit. Zaměříme se na betonové i dřevěné terasy.
Terasa spojená s domem má hned několik výhod. Zvětší obytnou zónu a stačí pár kroků a už jste na zahradě. Jak si terasu postavit a na co nezapomenout, abyste ji mohli využívat nejen v létě?
Ideální je, aby terasa opravdu navazovala na obytné prostory a bylo možné chodit dovnitř i ven bez přezouvání. Vhodným místem je prostor kolem dveří vedoucích na zahradu, či francouzského okna. Případně ji lze napojit i na zimní zahradu. Méně komfortním je napojení na hlavní vchodové dveře do domu.
Pokud nemáte vhodné místo přímo u domu, nevadí. I tak si lze postavit terasu, na které můžete relaxovat i pořádat posezení a grilovačky s přáteli. Stačí vybrat místo na zahradě, kam bude terasa nejlépe pasovat. Může to být u dominantního stromu, nebo třeba stávajícího zahradního krbu či ohniště.
Při výběru místa pamatujte na to, jak se pohybuje slunce během dne a kam bude terasa orientovaná. Povrch pod terasou musí být zpevněný a mírně svažitý. To proto, aby mohla odtékat dešťová voda. Pokud terasa přiléhá k domu, sklon musí jít směrem od domu.
Pokud máte vybrané vhodné místo, přichází na řadu otázka, jakou terasu si chcete postavit? Dnes máte na výběr hned několik materiálů: přírodní kámen, beton, dřevo či téměř bezúdržbový dřevoplast. Rozhodujte se tak, aby terasa stylově pasovala k ostatním stavbám, ale i podle ceny a trvanlivosti jednotlivých materiálů.
Dřevo je ze všech materiálů nejpříjemnější, zvlášť pokud chodíte po terase bosí. Stěžejní je v tomto případě výběr konkrétního druhu dřeviny. Vždy volte jen jeden druh dřeva. Pokud by byly jednotlivé části z odlišných dřevin, mohl by být problém při vysychání a rozpínání, které je u každého dřeva jiné. Pamatujte na to, že terasa je vystavena klimatickému působení a proto vyberte trvanlivější druh dřeva.
Terasová prkna by měla mít drážky, které působí protiskluzově a pomáhají s odtokem vody. Na trhu jsou k dostání i dřevěné dlaždice a celé terasové sety. Ty vám ušetří čas při pokládce, protože prkna jsou vybavena západkami. Prkna i dlaždice (velké desky jsou vzhledem k vlastnostem dřeva nevhodné), pokládáme na dřevěný rošt. Ten by měl stát na důkladně udusané zemině vysypané štěrkem. Proti prorůstající trávě pomůže geotextílie.
U dřevěné terasy počítejte s náročnější údržbou. Pravidelně se napouští speciálním olejem, který ochrání dřevo před vlhkem, ale i škůdci a slunečním zářením. Důležitá je i pravidelná kontrola terasy.
Pokud nechcete věnovat terase a její údržbě příliš času, ideální materiál je dřevoplast. Ten se většinou skládá ze 60 % ze dřeva a ze 40 % z polymerů. Na první pohled ho ale od dřeva jen těžko rozeznáte. Na rozdíl od něj ale výrobci garantují životnost až 25 let. Na výběr máte z nepřeberného množství provedení a barev. Vždy raději volte plné dlaždice, do dutých se může dostat voda a mohou praskat či se drolit.
Údržba spočívá jen v čistění terasy. Ideálně dvakrát ročně ji zbavte nečistot, postačí k tomu obyčejná voda.
Přemýšlíte, co vše si na terasu dáte? Než se pustíte do zařizování, prostor si rozvrhněte. Kam umístíte gril, krb, nebo ohniště? Bude tu odpočinková zóna s pohodlným zahradním nábytkem? Bude terasa propojená s bazénem? Nesnažte se terasu zahltit doplňky. Pamatujte na to, že stylově a barevně by měla ladit s vybavením domu, zvlášť pokud navazuje na obývací prostor.
Pokud přemýšlíte nad zařízením terasy, jistě si plánujete pořídit nábytek, gril, nebo i zahradní krb. Vhodné zastínění vás ochrání nejen před slunce, deštěm a zvědavými pohledy, ale umožní terasu využívat nejen v létě. Jaké typy zastínění existují?